::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::Loading , please wait ...

انجمن کدستانMoisrex

MoisrexMoisrex.rozblog.com
زمان جاریtime : دوشنبه 27 اسفند 1397 - 5:03 بعد از ظهر
نام کاربریusername : پسوردpassword : یاor عضویتregister | رمز عبور را فراموش کردمForgot your password?
شما در سایت ما ثبت نام نکرده اید و یا وارد اکانت کاربری خود نشده اید. از شما خواهشمند هستیم You are not log in to site. Please وارد شویدlogin یاor ثبت نام کنیدregister .
مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت چیست؟
تعداد بازدیدvisits : 36
mar12345 آفلاینارسال هاAnswers : 64
عضویتRegistration date : 2 /4 /1397
مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت چیست؟

مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت چیست؟
برای انجام ارتودنسی ثابت در هر سنی می توانید اقدام کنید حتی در سن بازنشستگی. این دندانپزشک است که بررسی می کند که آیا ارتودنسی ثابت برای شما مناسب است یا خیر.

نظافت دندان هایتان در ارتودنسی ثابت آسان تر خواهد بود و به مرتب شدن دندان هایتان کمک می کند.

علاوه بر زیبایی دندان، مزیتی که این ارتودنسی دارد این است که موجب بهداشت دهان و دندان شما می شود و بیماری های لثه ناشی از عدم رعایت بهداشت در شما کمتر خواهد شد.

در ارتودنسی ثابت نیازی نیست که دندانپزشک مسئولیت هایی را به دوش شما بگذارد چون که همه بخش های این روش ثابت هستند و بدون بیرون آمدن از دهان، کار خود را انجام می دهند.

در ارتودنسی ثابت مطمئن خواهید بود که دندان ها فضای مناسب خود را پیدا می کنند و در جای خود قرار می گیرند و امکان ندارد که دندان ها به حالت نامرتب قبل برگردند، در واقع احتمالش بسیار کم است.
مزایای ارتودنسی ثابت
طول دوره درمان ارتودنسی ثابت
در ارتودنسی ثابت ۶ تا ۲۲ ماه طول می کشد تا دندان ها مرتب قرار بگیرند. وقتی براکت ها روی دندان چسبانده شدند برای جابه جایی سیم ها باید مرتب به دندانپزشک خود رجوع کنید. در ارتودنسی ثابت بعد از برداشتن براکت ها از نگهدارنده های پلاستیکی استفاده می کنند که مطمئن شوند که دندان ها در جای جدید خود قرار گرفته اند. بسته به دستور پزشک ممکن است این نگهدارنده ها تمام وقت در دهان شما بمانند تا زمانی که مطمئن شوید دندان ها در جای جدید خود باقی می مانند. در این صورت زمان استفاده از نگهدارنده ها کمتر خواهد شد. توصیه های دندانپزشک خود را جدی بگیرید تا دندان ها به حالت اولیه خود برنگردند.

هدف از درمان ارتودنسی ثابت
هدف ارتودنسی ثابت این است که دندان ها مرتب قرار بگیرند و از فضای نامناسب خود دور شوند. در ارتودنسی ثابت دندان های شلوغ را جابه جا می کند تا مرتب تنظیم شوند و به بهبود دندان های دو فک کمک می کند. در افرادی که فک صورتشان کوچک است و یا دندان های درشت دارند این نیاز که از ارتودنسی استفاده کنند احساس می شود.

از چه غذاهایی در طول درمان ارتودنسی ثابت اجتناب کنیم؟
وقتی برای شما ارتودنسی ثابت انجام می شود غذاهای سفت مصرف نکنید. مواد غذایی مثل بلال، زیتون و حتی میوه هایی که هسته دارند ممکن است براکت را از دندان شما جدا کنند. اگر این اتفاق بیفتد مجبور می شوید با مراجعه به دندانپزشک خود دوباره براکت را به دندان خود بچسبانید که باعث می شود دوره درمان شما طولانی تر شود و به دندان شما آسیب وارد شود. مراقب باشید که بهداشت را در حین این روش ارتودنسی رعایت کنید تا رنگ دندان هایتان تغییر نکند و پوسیده نشوند.

درمان ارتودنسی ثابت

مراقبت های لازم حین ارتودنسی ثابت
• به دندانپزشک خود مرتب و سر وقت تعیین شده سر بزنید تا مراحل این روش ارتودنسی به خوبی چک شود.

• براکت ها و لا به لای سیم ارتودنسی ثابت را مرتب تمیز کنید چون در این مکان ها غذا گیر می کند و سبب پوسیدگی می شود (عدم رعایت بهداشت سبب نابودی دندان ها می شود).

• اگر زخم یا هر مشکلی در دهان شما پیش آمد به دندانپزشک خود نشان دهید تا مشکلی در روند ارتودنسی ثابت ایجاد نکند.

• هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت غذاهایی که سفت و چسبنده هستند نخورید و آدامس نجویید تا براکت ها جدا نشوند.

• ممکن است هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت با گذاشتن براکت ها در تکلم خود مشکل پیدا کنید. نگران این موضوع نباشید چون یک رخداد طبیعی است.

ارتودنسی ثابت چیست و چگونه انجام می شود

ارتودنسی ثابت بهترین و مناسب ترین راه برای حرکت دادن دندان ها در مکان مناسب خود و تنظیم جای دندان های شلوغ است. در ارتودنسی دندان های نامرتب که به دلیل کوچک بودن فک و یا درشت بودن اندازه دندان ها به وجود آمده اند با ایجاد فضایی مناسب، دندان هایی که از جای خود خارج شده اند به سر جای اولیه باز می گردند. طول درمان ارتودنسی بسته به شرایط دندان ها می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد.

دلیل استفاده از واژه ارتودنسی ثابت
دلیل استفاده از کلمه ی “ثابت” در این واژه این است که فرد نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود بیرون نماید. با استفاده از دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی که براکت نامیده می شوند به روی دندان ها چسبیده می شوند و ثابت می مانند. یک سیم از میان براکت ها عبور می کند و با استفاده از کش های ظریفی که به دور براکت ها انداخته می شود این نگین ها ثابت نگه داشته می شوند. چیزی که در ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار می گیرد در واقع براکت های سرامیکی و یا فلزی کوچک است. این که آیا ارتودنسی مناسب شماست یا نه در اولین قرار ملاقات با پزشک مشخص خواهد شد.

نکاتی که در مورد ارتودنسی ثابت باید بدانید
بدون درد بودن یکی از ویژگی های منحصر به فرد ارتودنسی ثابت است. اگرچه ممکن است بعد از نصب براکت ها و قرار گرفتن سیم اندکی احساس ناراحتی داشته باشید اما این ناراحتی موقتی است و سریعاً برطرف خواهد شد. ارتودنسی باید به صورت مرتب و در زمان های مشخص شده با متخصص ضروری انجام شود و باعث بهبود عملکرد درمان خواهد شد. خوردن مواد غذایی سفت و چسبنده و همچنین مصرف نوشیدنی هایی که شیرین هستند به هیچ وجه هنگامی که هنوز براکت ها در روی دندان ها قرار دارند توصیه نمی شود و ممکن است آسیب های احتمالی را به وجود آورد.

مراحل ارتودنسی ثابت
ارتودنسی امری منظم و مرحله به مرحله است که باید به ترتیب انجام شود. اولین مرحله در ارتودنسی مشاوره با متخصص ارتودنسی ثابت است. طی مشاوره تمامی مشکلات در مورد دندان ها با متخصص در میان گذاشته می شود. دومین مرحله از ارتودنسی ثابت معاینه کلینیکی است. در این مرحله دندان و فک بیمار به دقت توسط متخصص ارتودنسی معاینه می شوند و تمام مدارک پزشکی و سی تی اسکن ها و… به دقت ارزیابی می شوند. در مرحله سوم مراحل درمان به صورت کامل به بیمار توضیح داده می شوند که بستگی به معاینات انجام شده در مرحله قبلی دارد. پس از آن بیمار در مورد نحوه ی مسواک زدن و خوردن غذا ها و بهداشت دهان راهنمایی می شود. مرحله چهارم مربوط به نصب دستگاه ارتودنسی ثابت روی دندان هاست. این مرحله اصلی ترین مرحله درمان است و ممکن است بین نیم ساعت تا یک ساعت به طول بینجامد. مرحله ششم نیز مربوط به دوران جا به جایی دندان هاست که ممکن است بین چند ماه تا چند سال طول بکشد و طولانی ترین مرحله ارتودنسی است. در این مرحله هر چهار تا هشت هفته به دستگاه ارتودنسی تنظیمات جدیدی اعمال می شود. و در نهایت آخرین مرحله مربوط به زمانی است که دندان ها در جای اصلی خود قرار گرفته اند و دستگاه ارتودنسی ثابت برداشته می شود.

ارتودنسی متحرک
اطلاعات کاربردی در مورد ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک یکی از انواع ارتودنسی است که به آن دانش مرتب کردن دندان های نامرتب می گویند. این علم زیر شاخه علم دندانپزشکی است. با ارتودنسی متحرک می توان مشکلات دهانی و دندانی بیمار را برطرف کرد و باعث بهبود اعتماد به نفس بیمار در زندگی اش شد. اختلالات زیادی هستند که برای درمان آن ها نیاز به ارتودنسی است از جمله جلو عقب بودن فک ها، مشکل در جویدن، دندان های نامرتب و … در ارتودنسی متحرک نسبت به نوع ثابت آن امتیازهایی وجود دارد که با استقبال استفاده کنندگان آن روبه رو شده است.

ارتودنسی متحرک چیست؟
در ارتودنسی متحرک بیمار قادر خواهد بود در حین غذا خوردن دستگاه را از دهان خود خارج کند و دوباره سر جایش بگذارد. همکاری بیمار به اثر بخشی ارتودنسی متحرک کمک می کند. در اصلاح فک و یا اصلاح مختصر دندان می توان از ارتودنسی متحرک استفاده کرد. این دستگاه با صفحه پلاستیکی که سیمی به همراهش دارد دندان را به تدریج و با فشاری آهسته به حرکت وادار می کند. ارتودنسی متحرک یا فقط برای فک بالا یا هر دو فک قابل استفاده خواهد بود. ارتودنسی متحرک انواعی دارد به نام هاولی و وکیوفرم که نوع دوم آن به این دلیل که نامرئی است بسیار مورد استقبال واقع می شود.

ارتودنسی متحرک
سن مناسب ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک که بیشتر برای اصلاح فک بالا به کار گرفته می شود برای همه گروه های سنی قابل انجام است. در سنین زیر ۱۲ تا ۱۴ سال که رشد فک هنوز به طور کامل انجام نشده است، برای تصحیح ناهنجاری فکی می توان از رشد فکی استفاده کرد. در سن کودکی، بعضی از ناهنجاری های فکی بدون جراحی با ارتودنسی، با هزینه ای کمتر قابل درمان هستند اما در سنین بالاتر برای این درمان علاوه بر ارتودنسی جراحی نیز لازم است.

ارتودنسی متحرک و مزایای آن
از مزایای ارتودنسی متحرک این است که شستشوی دندان ها نیز علاوه بر اصلاح فک و دندان راحت تر خواهد شد. باعث بهبود بهداشت کلی دهان و دندان می شود و در نتیجه ابتلا به بیماری های لثه را کاهش می دهد. این نوع ارتودنسی بر خلاف ارتودنسی ثابت قابلیت این را دارد که از دهان هنگام نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و یا ورزش کردن (ورزش های پرتحرکی مثل شنا، تکواندو و فوتبال) خارج شود.

مزایای ارتودنسی متحرک

طول دورهٔ درمان ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک نسبت به نوع ثابت طول دوره درمان کوتاه تری دارد و معمولا ۶ ماه زمانی است که برای نتیجه گیری مناسب است. البته زمان دقیق آن را متخصص ارتودنسی تعیین می کند. در بعضی مواقع به دنبال درمان ارتودنسی ثابت از ارتودنسی متحرک استفاده می شود. این کار به این دلیل است که بعد از برداشته شدن براکت ها از روی دندان و پس از اتمام ارتودنسی ثابت، دندان ها با ارتودنسی متحرک در جای خود ثابت بمانند.

مدت زمان دقیق استفاده از پلاک ارتودنسی را متخصص ارتودنسی برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب تعیین می کند و ممکن است یه صورت تمام وقت نیاز به استفاده از ارتودنسی متحرک باشد اما با گذشت زمان و تثبیت دندان ها در محل جدید دوره استفاده از نگهدارنده های متحرک کمتر خواهد شد. بهتر است که نهایت همکاری را با متخصص ارتودنسی داشته باشید تا نتیجه آن مورد رضایت شما باشد.

دستیابی به بهترین نتیجه در ارتودنسی متحرک
احساس ناراحتی بعد از قرار گرفتن نگهدارنده ها در محل خود در دقایق اولیه ممکن است رخ دهد که طبیعی است اما بعد از مدتی از بین می رود. برای کاهش ناراحتی مصرف مسکن خفیف مثل استامینوفن موثر است. حتما به قرار ملاقات های دکتر خود رفته و به توصیه های او گوش دهید. در طول دوره درمان برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. در این صورت از سلامت لثه های خود در طول درمان مطمئن خواهید شد.

نتیجه ارتودنسی متحرک

مراقبت از پلاک های متحرک
برای پیشگیری از آسیب های پلاک های متحرک در ارتودنسی متحرک رعایت موارد زیر ضروری است:

• عدم استفاده از غذای سفت و چسبنده و همچنین نوشیدنی ها و مواد غذایی شیرین در زمانی که پلاک ارتودنسی متحرک داخل دهان است.

• عدم قرار دادن پلاک های ارتودنسی متحرک در آب جوش یا گرم برای شستشو (این کار سبب ذوب شدن پلاستیک پلاک ارتودنسی متحرک خواهد شد)

• عدم استفاده از پلاک در هنگام شنا کردن

• پاک کردن پلاک های ارتودنسی متحرک با قرار دادن آن ها در محلول شستشو به صورت هفتگی

• اگر در زمان های ابتدایی در صحبت کردن مشکل پیدا کردید با تمرین هایی چون بلند خوانی آواز یا یک نوشته بعد از دو الی سه روز به روال عادی باز خواهید گشت و نگران این مسئله نباشید.
شنبه 20 مرداد 1397 - 09:12
ارسال پیامsend p.m. نقل قولReply سپاس گزارمThanks گزارشReport


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


moisrex
درباره ماAbout us لینک های ماOur links کلمات کلیدیKeywords
انجمن تخصصی کدستان ، ساخته شده توسط فردی با نام مستعار Moisrex می باشد.This forum designed by a person who called Moisrex.

ایمیلE-mail : Moisrex @ Gmail.com
کدستان,انجمن کدستان,کدنویسی,انجمن پشتیبانی,فروم,رزبلاگ,آموزش کدنویسی,درخواست کد
تمامی حقوق این انجمن مربوط به همین انجمن می باشد | طراحی قالبCopyright (c) By Moisrex , All rights reserved | Desiger : Moisrex