::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::Loading , please wait ...

انجمن کدستانMoisrex

MoisrexMoisrex.rozblog.com
زمان جاریtime : دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 - 9:55 بعد از ظهر
نام کاربریusername : پسوردpassword : یاor عضویتregister | رمز عبور را فراموش کردمForgot your password?
شما در سایت ما ثبت نام نکرده اید و یا وارد اکانت کاربری خود نشده اید. از شما خواهشمند هستیم You are not log in to site. Please وارد شویدlogin یاor ثبت نام کنیدregister .
درباره اسید سولفونیک بدانیم
تعداد بازدیدvisits : 2535
samanta آفلاینارسال هاAnswers : 3
عضویتRegistration date : 19 /12 /1398
حمایت شدهThanked : 3
درباره اسید سولفونیک بدانیم
اسید سولفونیک یا نام تجاری LABSA یا لابسا یک ترکیب سولفورآلی با فرمول عمومی است که در آن R یک گروه آلکیل یا آریل و گروه هیدروکسیل سولفونیل است. در واقع این ماده را می توان اسید سولفوریکی در نظر گرفت یک گروه هیدروکسیل با یک بخش آلی جایگزین شده است. نمک ها و یا استرهای سولفونیک اسید سولفونات ها نامیده می شوند.

ASGHAخواصOOOON اسید سولفونیک پاکسان : این ماده نسبت به اسیدهای کربوکسیلیک متناظر با خودشان زیاد قویتر هستند.


ASGHAخواصOOOON اسید سولفونیک پاکسان : این ماده نسبت به اسیدهای کربوکسیلیک متناظر با خودشان زیاد قویتر هستند.

به طور مثال، پاراتولوئن سولفونیک اسید با ثابت تفکیک ۸/۲- حدود یک میلیون اشکوب از بنزوئیک اسید پرعضله خیس است. با این وجود، این ثابت تفکیک تقریبی است برای اینکه به طور مثال مدلل تفکیک برای متان سولفونیک اسید بین ۶/۰- و ۵/۶- است. از واکنش های معروف سولفونیک اسیدها واکنش آنها با مقادیر یدکی سدیم کلرید (نمک طعام) و تولید سدیم سولفونات و کلرید هیدروژن است. به برهان قطبش پذیری بالا تمایل دارند به جامدات کریستالی تبدیل شوند. این ترکیبات در اکثر مواقع بی رنگ جزیی و غیرقابل اکسایش می باشند. به دلیل اسیدیته بالا سولفونیک اسیدها اغلب درون آب حل می شوند و خواصی مشابه با خواص شوینده ها از خویشتن نشان می دهند. ساختار سولفونیک اسیدها معمولاَ به کمک نمونه ساختاری متان سولفونیک اسید تطویل داده می شود.

دارای یک اتم مرکزی گوگرد تتراهدرال است که گوگرد در مرکز سه اتم اکسیژن و یک اتم کربن قرار دارد. هندسه مرکز گوگردی در این ترکیب یادآورهندسه اسید سولفوریک است.

کاربرد :

اگرچه هم سولفونیک اسیدهای آریل و حزن آلکیل شناخته شده هستند، ولی بیشتر کاربردهای آنها مربوط بوسیله مشتقات آروماتیک آن هاست.

مواد شوینده و سورفکتانت ها: این ماده یکی از مواد اولیه شوینده و پاک کننده است. شوینده ها و سورفکتانت ها موادی هستند که محتوی مواد فراوان قطبی و غیر قطبی هستند. به طور سنتی، صابون ها که از اسیدهای چرب تولید می شوند سورفکتانت های قطبی هستند. از اوایل قرن ۲۰ داخل جوامع پیشرفته مصرف اسید سولفونیک (labsa) باعث کاهش چشمگیری در استفاده صابون ها گردید. برای مثال سالیانه ۲ میلیون کیلوگرم آلکیل بنزن سولفانات به اهداف مختلف تولید شد. لیگنین سولفونات ها که از سولفوناسیون لیگنین خراج می شود در مایعات و تراب حفاری و بوسیله عنوان افزودنی تو نوع خاصی از بتون مورد مصرف قرار می گیرد.

طعم جزیی ها (رنگیزه ها): (Dyes) بسیاری از فام های آنتی کوئینون از طریق فرآیند سولفوناسیون تولید می شوند. سولفونیک اسیدها تمایل موکد بوسیله پیوند با پروتئین ها و کربوهیدرات ها دارند. اکثر رنگ جزیی های قابل غسل یا از دسته سولفونیک اسیدها هستند و یا گروه عاملی سولفونیل دارند.

کاتالیزورهای اسیدی: از آنجائیکه یک اسید قوی است این اسید به عنوان کاتالیزور کاربرد می شود. متعارف ترین مثال آن متان سولفونیک اسید و پاراتولوئن سولفونیک اسید است که داخل شیمی آلی به عنوان عامل چربی یار (محلول تو حلال های آلی) مورد استفاده قرار می گیرد. سولفونیک اسیدهای پلیمری نیز مفید هستند. رزین های Dowex از مشتقات سولفونیک اسید پلی استایرن هستند که برای تبادل آهن (داخل کند کردن آ ب) تک استفاده قرار می گیرند. نافیون که یک سولفونیک اسید پلیمری فلوئوردار شده است از اجزاء تبادل کننده پروتون در سل های خورشیدی است.

داروها: داروهای آنتی باکتریال قرین داروهای سولفا (Sulfa drugs) از این ماده ساخته می شوند.

باتری: متان سولفونیک اسید بخاطر نگهداری الکترولیت روی – سریم و باتری های سرب – اسید بکار می جوی.

تاثیر ها:

۱- استری شدن: این ماده می تواند بوسیله استر تبدیل شود. این قسمت قسمت کردن از ترکیبات آلی فرمول اشتراکی (R-R-SO2) OR را. دارند استرهای سولفونیک متشابه متیل تریفلات تو سیستم های آلی عوامل آلکیل دار کننده مرحمت بوسیله احصائیه می. آیند این استرهای سولفونات اغلب با الکلیزه کلریدهای سولفونیل تولید می:

شوند هالوژن دار: کردن گروه های سولفونیل هالید زمانی بوسیله وجود می آیند که گروه عاملی سولفونیل با اتم هالوژن پیوند یکتا برقرار کرده. است فرمول عمومی سولفونیل هالیدها عبارتست از که در آن X یک هالوژن مثل کلر. است این محصولات با کلردار کردن سولفونیک اسیدها و بوسیله کمک تیونیل کلرید و واکنشگرهای مرتبط تولید می.

شود جابه جائی و دگرگونی: مکان اگرچه یکدلی زورمند است، (پیوند) آریل می تواند به کمک نوکلئوفیل های ویژه ای. بشکند سولفوناسیون آلفا درون آنتروکوئین با جابه جائی یک قسمت قسمت کردن سولفونات با دیگر نوکلئوفیل ها همراه است که نمی تواند به نعوظ یمین همواره. شود یک روش اولیه برای تولید فنول شامل هیدرولیز پایه سدیم بنزن سولفونات است که می تواند یمین از بنزن به مشت.
سه شنبه 20 اسفند 1398 - 11:32
ارسال پیامsend p.m. نقل قولReply سپاس گزارمThanks گزارشReport
حمایت شده حمایت شدهThanks : سپاس هاThanks (2) : da98 - zahra71 -


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


moisrex
درباره ماAbout us لینک های ماOur links کلمات کلیدیKeywords
انجمن تخصصی کدستان ، ساخته شده توسط فردی با نام مستعار Moisrex می باشد.This forum designed by a person who called Moisrex.

ایمیلE-mail : Moisrex @ Gmail.com
کدستان,انجمن کدستان,کدنویسی,انجمن پشتیبانی,فروم,رزبلاگ,آموزش کدنویسی,درخواست کد
تمامی حقوق این انجمن مربوط به همین انجمن می باشد | طراحی قالبCopyright (c) By Moisrex , All rights reserved | Desiger : Moisrex