Instagram
اخبار سایت :
  • هیچی فقط همیشه سالم و سلامت باشین :دی

آموزش افزودن متن به صفحه

همانطور که دربخشهاي قبل گفته شد، هرمتني را بين تگهاي <body>وارد کنيد بعد از ذخيره آن فايل با پسوند.html يا.htm  و هنگام نمايش فايل در مرورگر آنرا مشاهده خواهيد کرد که متن مورد نظر با تنظيمات مرورگر نمايان خواهد شد. ولي ما با استفاده از تگهاي اين عنصر کنترل نمايش نوشته ها را بدست خود ميگيريم تا همان چيزي که مورد نظر ما است نشان داده شوند. تگهاي متن را ميتوان  به دو دسته تقسيم کرد، تگهاي اوليه که بيشتر وظيفه خط بندي، پاراگراف بندي و يا تنظيمات در ارتباط با متن را به عهده دارند و تگهايي که شکل و آرايش حروف را کنترل ميکنند که به آنها formatting مي گويند. بهتر است که Notepad  يا هر برنامه ويرايشگر متن را که داريد باز کنيد و هر کدام از اين تگها را امتحان کنيد تا کاربرد آنها در ذهن شما جاي گيرد.

 

<br>  
براي خط بندي از اين تگ استفاده ميشود و متن بعد از آن به يک خط پايين تر منتقل ميشود که نيازي به تگ پايان دهنده هم ندارد.

مثال

<p></p>
پاراگراف بندي متن را به عهده دارد و فاصله بيشتري را نسبت به <br> بين خطوط ايجاد ميکند. اين تگ داراي خصوصيت align= " " ميباشد که محل قرارگيري پاراگراف را در يک سطر کنترل ميکند و با کلمات  "left", "center", "right", "justify"مقداردهي ميشود.
مثال

<p align="left">...</p>

<center></center>  
همانطور که از اسمش پيداست متن بين اين دو تگ در وسط يک سطر قرار خواهد گرفت، البته اين تگ را براي عناصر ديگر
وب نيز ميتوان بکار برد.
مثال

<pre></pre>  
مرورگرها فاصله هر کلمه را در حد استاندارد نشان ميدهند و اگر شما بخواهيد که يک متن با فاصله هاي زيادي نمايش داده شود يعني
آنطور که ميخواهيد نشان داده شود از اين تگ استفاده ميکنيد.
مثال

 <h1></h1>
به اين تگHeading  مي گويند و براي مشخص کردن سرفصلها و تيترها بکار ميرود. اين تگ از عدد يک تا شش درجه بندي دارد که عدد يک بزرگترين حد و شش کوچکترين حد حروف را نمايش ميدهند. در ضمن داراي خصوصيت " "=align ميباشند و با left,  center , right مقداردهي ميشود.
مثال

<hr>
 اين تگ روي خود متن کاري صورت نميدهد و فقط با ترسيم يک خط افقي آنها را از هم جدا ميکند که داراي خصوصيات زير ميباشد.

 width=" "طول خط را کنترل ميکند که هم با عدد در مقياس پيکسل و هم با درصد ميتوان مقدار دهي کرد.

align=" " که محل قرار گيري خط در يک سطر را کنترل ميکند.

 color=" "رنگ خط که ميتوانيد اسم رنگ يا کد هگز رنگ را بنويسيد.

size=" " اين خصوصيت ضخامت خط را تعيين ميکند که هرچه عدد بزرگتر باشد ، ضخامت بيشتر است. بصورت پيش فرض خط داراي سايه ميباشد و اگر خصوصيت noshade را به تگ اضافه کنيد ديگر سايه را نشان نميدهد.مثال

 <div></div>
 اين تگ کاربرد فراواني براي مدل دادن به متن دارد و مانند تگ <br> آن قسمت از متن را جدا ميکند وبه خط بعد منتقل ميکند . خصوصيت style=" " در اين تگ توانايي اعمال يک الگوي خاص در آن قسمت از متن را ميدهد. بطور مثال هر گاه کاربر نشانگر موس را روي آن متن برد ، نوشته هاي ما خط دار شود، البته هر نوع Style که تعريف شود همان را بکار ميبرد. در بخش
Style Sheets  درست کردن الگوها را توضيح خواهم داد. مثال

 <span></span>
اين تگ هم مانند تگ بالا ميباشد با اين تفاوت که مخصوص يک کلمه يا حتي يک حرف ميباشد چون مانند div  متن را از بقيه جدا نميکند و داراي خصوصيت style=" " ميباشد که بر فرض هنگام قرار گرفتن موس روي يک کلمه زمينه آن رنگي شود.
مثال

<marquee></marquee>
متن بين اين دو تگ متحرک خواهد شد و داراي خصوصيات زير ميباشد، البته اين تگ ممکن است در همه مرورگرها عمل نکند ولي در مرورگر اينترنت اکسپلورر (IE) مشکلي براي نمايش ندارد. خصوصيات اين تگ عبارتند از :

 align=" "محل قرار گرفتن متن را تعيين ميکند که با کلمات top, middle, bottom  مقدار دهي ميشود.

 behavior=" "اين خصوصيت نحوه حرکت متن را کنترل ميکند که آنرا برابر با scroll  اگر قرار دهيم، متن بصورت متناوب از يکطرف صفحه وارد و از طرف ديگر خارج ميشود و اگر برابر با alternate  قرار دهيم ، متن از صفحه خارج نميشود و در عرض مرورگر حرکت ميکند، همچنين اگر برابر با slide  باشد ، متن از يکطرف وارد صفحه شده و در طرف ديگرميايستد.

bgcolor=" " رنگ زمينه آن تگ را مشخص ميکند که يا نام رنگ يا کد هگز آنرا مينويسيد.

  direction=" "جهت ورود متن به صفحه را کنترل ميکند و با کلمات left, right, top, down  که از چپ ، راست، بالا و پايين ميتواند وارد شود.

  height=" "ارتفاع کادر marquee را به عدد در مقياس پيکسل يا به درصد تعيين ميکند.

hspace=" "   حاشيه چپ و راست را کم وزياد ميکند.

 loop=" "تعداد چرخش متن را کنترل ميکند.

 scrolldelay=" " سرعت حرکت متن را تعيين ميکند.

vspace=" "   حاشيه بالا و پايين متن را مشخص ميکند.

width=" "   عرض کادر را کنترل ميکند.

مثال

 <-- !.....-->  
از اين تگ براي افزودن نظريه يا هر نوشته ديگري که نميخواهيد در مرورگر نمايش داده شود و يا عملي را انجام دهد استفاده ميکنيد که بجاي نقطه چين هر متني را ميتوانيد وارد کنيد .

<bdo></bdo>
اين تگ فقط مخصوص مشخص کردن متن ازطرف چپ يا راست که داراي خصوصيت dir=” “ ميباشد و با ltr يعني از چپ به راست و rtl يعني از راست به چپ مقدار دهي ميشود.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کلاس های آنلاین فعال

برای افزایش دانش عمومی کاربران سعی بر این داریم که کلاس های آنلاینی برگزار کنیم. لیست این کلاس (ها) را می توانید در زیر ببینید. این قسمت را هر روز چک کنید تا از کلاس ها و اخبار جدید با خبر شوید. کلاس ها توسط همین کاربران و دوستان شما برگزار میشود. اگر مایل به برپایی کلاس آموزشی ای در هر زمینه ای هستید با مدیر تماس بگیرید.

مدرس: محمد و اقبال
آموزش PHP - جلسه اول
پنجشنبه 04 تیر 1394 - 17:00
هیچ کلاس فعالی موجود نیست.
کاربران آنلاین
آمار
مطالب : 792
نظرات : 4408
تعداد اعضا : 37249
افراد آنلاین : 2
بازدید امروز : 179
بازدید دیروز : 742
گوگل امروز : 6
گوگل دیروز : 33
بازدید هفته : 921
بازدید ماه : 18,929
بازدید سال : 354,283
بازدید کلی : 13,071,902